nieruchomości częstochowa
Nieruchomości Częstochowa


Nieruchomości prawo
Kredyty hipoteczne
Zarządzanie nieruchomościami
Deweloperzy
Składy budowlane
Wyposażenie wnętrz
Spółdzielnie mieszkaniowe
Usługi geodezyjne
Firmy budowlane
Usługi kamieniarskie
Pracownie architektoniczne
Rzeczoznawcy majątkowi
Szkolenia BHP Bytom, Dąbrowa Górnicza
Oklejanie samochodów Katowice
Inwestycje
Kontakt

Home : Dobry psycholog Kraków

 Zakup mieszkania - rynek mieszkaniowy BIZNES PLAN: Jak napisać biznesplan? Biznes dla Ciebie. Twój biznes plan
Rynek mieszkaniowy

Korekta na rynku mieszkań - czas na zakupy?

Lech Piesik

Kupować? W przypadku nieruchomości odpowiedź na to pytanie nie jest dziś ani jednoznaczna, ani prosta. Na pewno inaczej (ostrożniej) trzeba patrzeć na kredyty

Kiedy 17 września w warszawskim Hiltonie na zorganizowanej przez firmę Emmerson SA i The Warsaw Voice konferencji poświęconej polskiemu rynkowi mieszkaniowemu dyskutowano o jego perspektywach i rozwoju, w czeskiej Pradze toczyła się podobna dyskusja (o rynku nieruchomości) na dwudniowej (17-18 września) konferencji CEDEM CEE 2008, gdzie rozmawiano o obecnej sytuacji na wschodnioeuropejskim rynku i zastanawiano się nad przyszłością i wpływem, jaki na jej kształt może mieć sytuacja za oceanem. Wrażeniami z Pragi dzieli się z Państwem Joanna Iwanowska, Head of CEE Desk w REAS, a Szymon Jungiewicz, dyrektor Działu Badań i Analiz Emmerson SA komentuje sytuację na naszym rodzimym rynku mieszkaniowym. Na warszawskiej konferencji Emmerson przedstawił swój raport na temat rynku mieszkaniowego, z którego wynika kilka ciekawych wniosków.

Warszawski rynek mieszkaniowy jest największym rynkiem deweloperskim w Polsce i szacuje się, że w stolicy w realizacji jest około 290 inwestycji mieszkaniowych. Najwięcej projektów realizowanych jest w Białołęce, Mokotowie, Wilanowie i na Pradze Południe - łącznie 128 inwestycji. Deweloperzy prawie nie zauważają Rembertowa i Wesołej, na które przypada mniej niż 1 proc. inwestycji mieszkaniowych. Warto przy tym zauważyć, że wzrasta podaż apartamentów oraz mieszkań o wysokim standardzie, które stanowią - szacunkowo - 24 proc. wszystkich warszawskich inwestycji. Znaczna większość inwestycji apartamentowych jest prowadzona w ścisłym centrum miasta, co znacząco wpływa na wysokość średniej ceny na tym terenie. Średnia cena 1 mkw. apartamentu w Warszawie wynosi 13 327 zł, przy czym najdroższe lokale osiągają cenę nawet do 40 tys. zł.

W Warszawie najtańsze są dzielnice położone na obrzeżach (Wesoła, Białołęka, Ursus i Targówek). Średnie ceny 1 mkw. nowych mieszkań nie przekraczają tam poziomu 7300 zł. Spowolnienie sprzedaży w II kwartale 2008 r. wymusiło na deweloperach zintensyfikowanie kampanii marketingowej, w związku z czym większość deweloperów stosuje upusty cenowe oraz przyznaje bez dopłat piwnice, garaże i komórki lokatorskie. Najwięksi gracze na warszawskim rynku mieszkaniowym nie oddają już klientom mieszkań w tzw. standardzie deweloperskim, tylko lokale wykończone "pod klucz", co do niedawna było przywilejem kupujących apartamenty. Z badań lokalizacyjnych przeprowadzonych podczas przygotowywania raportu wynika, że większy popyt jest na mieszkania w lewobrzeżnej części stolicy niż na prawym brzegu Wisły.Cięcie laserem blach Rzeszów, Nowy Sącz

Cięcie laserowe laserem Bystronic Bysprint PRO
– stal konstrukcyjna #25mm
– stal nierdzewna #20mm
– aluminium #12mm

Nesta S.C. jest dynamicznie rozwijającym się przedsiębiorstwem działającym na rynku od 2017 roku. Specjalizujemy się w produkcji i modernizacji urządzeń i elementów ze stali węglowej oraz ze stali kwasoodpornych o bardzo wysokiej jakości wykonania które są wykorzystywane w przemyśle budowlanym, farmaceutycznym, spożywczym, chemicznym i kosmetycznym. Posiadamy maszyny oraz urządzenia umożliwiające produkcję elementów/konstrukcji od cięcia poprzez gięcie, toczenie, frezowanie, spawanie aż do malowania, co pozwala nam na kompleksowe wykonywanie naszych usług w możliwie najszybszym czasie. Tel. 535 969 400

Szambo betonowe

Oklejanie samochodów Warszawa, Poznań, Wrocław, Katowice - Agencja Reklamowa DEMO

Artykuły:

kancelarie adwokackie Katowice

Raport wskazuje też na to, że jeżeli zakup mieszkania był inwestycją z nastawieniem na uzyskiwanie przychodu, to okres zwrotu z takiej inwestycji jest możliwy po upływie 15 do 21 lat. Najkorzystniej sytuacja pod tym względem wygląda w Białołęce (15,5 roku), a najdłużej trzeba czekać na zwrot w Wesołej (21,4 roku). Inwestycja w mieszkanie w Wilanowie zdaniem analityków Emmersona zwróci się dopiero po 20 latach. Taka jest sytuacja w stolicy. Raport przedstawia też obraz sytuacji mieszkaniowej w innych dużych miastach.

Kraków

W II kwartale 2008 r. w trakcie realizacji znajdowało się ponad 160 inwestycji (nie licząc domów jednorodzinnych). W projektach tych docelowo zaplanowanych jest łącznie ponad 18,3 tys. mieszkań. Najwięcej nowych mieszkań powstaje w dzielnicy Podgórze. Kolejną dzielnicą, w której realizuje się dużo inwestycji mieszkaniowych jest Krowodrza, a najmniej mieszkań budowanych i planowanych do realizacji jest na terenie Zwierzyńca.

Łódź

Pod koniec czerwca w Łodzi realizowano tylko 46 inwestycji mieszkaniowych, co i tak było dużo, bo w I kwartale było ich o 12 mniej. Zdaniem analityków Emmersona świadczy to o dużej dynamice łódzkiego rynku. Z danych Emmersona wynika też, że łączna liczba (2930) mieszkań dostępnych w czerwcu - 51 proc. wszystkich ofert - była znacznie wyższa niż w I kwartale, kiedy obejmowała tylko 38 proc. lokali.
Wrocław

Wrocław to od kilku lat jedno z najdynamiczniej rozwijających się miast Polski, które przyciąga inwestorów z całego świata. Pod koniec czerwca br. w toku było ponad 100 inwestycji. Popyt w tym mieście wynika z zapotrzebowania przedstawicieli międzynarodowego biznesu i wiąże się z dużą liczbą inwestycji zagranicznych ulokowanych w mieście i okolicy. Prawdziwe apartamenty oferuje jednak tylko 15 deweloperów.

Poznań

W II kwartale 2008 r. w trakcie realizacji znajdowało się nieco ponad 60 inwestycji, w których docelowo będzie łącznie ponad 6,8 tys. mieszkań. Aż 70 proc. mieszkań jest budowanych w dwóch dzielnicach: Stare Miasto oraz Grunwald. W Poznaniu powszechne staje się obniżanie cen przy wchodzeniu na rynek nowych projektów, nie mówiąc już o powszechnej możliwości indywidualnej negocjacji cen, przy różnego rodzaju promocjach.

Gdańsk

W II kwartale 2008 r. realizowano ponad 60 inwestycji mieszkaniowych, które mają zasilić rynek 7,5 tys. nowych mieszkań (najwięcej w dzielnicy Południe). Średnia cena 1 mkw. na rynku pierwotnym w Gdańsku wynosiła 7419 zł i w porównaniu z I kwartałem najbardziej (o 13 proc.) wzrosła w dzielnicy Oliwa. Natomiast w Śródmieściu wzrost podaży luksusowych mieszkań obniżył cenę 1 mkw. o 2 proc.

Katowice

Na rynek mieszkaniowy Górnego Śląska weszło trzech największych deweloperów (GTC, Grupa Bryksy, Inwest PA), którzy rozpoczęli realizację swoich inwestycji o łącznej liczbie prawie 1000 mieszkań. Plany na kolejne 2-3 lata zakładają budowę ponad 2500 nowych mieszkań. Na razie 1 mkw. mieszkania jest wyceniany na poziomie 5,8-7 tys. zł, a domu jednorodzinnego (z działką) - 4366 zł i przez kwartał cena wzrosła o 376 zł (8,6 proc.).

Rynki wschodzące

Zdaniem Emmersona należą do nich Bydgoszcz, Białystok, Lublin, Rzeszów, Toruń i Szczecin. W tych miastach rynek nieruchomości mieszkaniowych osiągnął największą dynamikę wzrostu


OPINIA

Szymon Jungiewicz, dyrektor Działu Badan i Analiz Emmerson SA

- Według danych Działu Badań i Analiz firmy Emmerson, na terenie Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia, Poznania, Gdańska oraz Katowic realizowanych jest obecnie ponad 700 projektów mieszkaniowych. W samej tylko stolicy w niemal 250 inwestycjach powstaje 45 tys. mieszkań, z których w końcu czerwca do sprzedania było prawie 11 tysięcy. Wzrost podaży nowych mieszkań na rynku pierwotnym przy wyraźnym zmniejszaniu się popytu wywarł presje na obniżanie cen. Deweloperzy próbując wybrnąć z tej sytuacji starają się przyciągnąć kupujących stosując różne promocje, w których oferują na przykład darmowe miejsca parkingowe, wykończenie mieszkania w standardzie, dogodny system płatności czy tez okresowe upusty cen. Coraz częściej spotykamy specjalne oferty, polegające na przykład na obniżaniu cen w przypadku wpłacania od razu całej należnej za mieszkanie kwoty. Stagnacja na rynku spowodowała, ze część deweloperów jest skłonna zaakceptować obniżone poziomy cen. W wielu inwestycjach deweloperzy oferują mieszkania o kilkaset złotych taniej za 1 mkw. niz. zadali na początku roku.

Dział Badań i Analiz Emmerson prognozuje, ze końcowe miesiące 2008 r. będą bardzo dobrym okresem dla kupujących mieszkania. Coraz więcej inwestycji ma różne promocje i zachęty cenowe. Nie spodziewamy się jednak, ze obniżki cen będą większe niz. 6 do 8 proc. Należy tez podkreślić, ze spadek cen będzie miał charakter korekty a obniżki obejma jedynie nieruchomości przeszacowane na fali boomu mieszkaniowego. Potencjalnym klientom radzimy, aby spokojnie obserwowali sytuacje na rynku mieszkaniowym. Oferta jaka otrzymują klienci staje się z miesiąca na miesiąc coraz bogatsza, bo deweloperzy uatrakcyjniają swoje propozycje niejednokrotnie obniżając ceny. Należy mieć jednak świadomość, ze sytuacja taka nie będzie trwała wiecznie - już w przyszłym roku spodziewamy się zahamowania obniżek cen i powrotu tendencji wzrostowej.

Źródło: Gazeta Bankowa

Wyposażenie wnętrz
Poradnik inwestora
Deweloperzy

biura nieruchomości


Oklejanie samochodów folią, zmiana koloru auta

Copyright 2006-2019 MIG hosting, Kontakt

nieruchomości Częstochowa, kredyty mieszkaniowe